Zimní pneumatiky

S obdobím blížící se zimy určitě mnoho z majitelů motorových vozidel začne přemýšlet o pořízení zimních pneumatik. Někteří si položí otázku zda se jim vůbec vyplatí zimní pneumatiky pořizovat. Mnoho lidí dojde k závěru, že na těch několik málo měsíců nemá význam do takové věci investovat. Je však třeba si uvědomit, že v našich klimatických podmínkách je zima podstatnou část roku. Již někdy koncem října může na mnoha místech České republiky napadnout sníh a ten se může držet prakticky až do března – to je půl rok. V žádném případě se tedy nedá říci, že by zimní pneumatiky nebyly využity. Podle nové vyhlášky ministerstva dopravy je mimo jiné užití zimních pneumatik v zimních měsících na určitých pozemních komunikacích povinné. Tyto místa jsou označeny speciální dopravní značkou, za kterou se je možné pohybovat motorovým vozidlem v zimních měsících pouze se zimními pneumatikami, případně na pneumatikách celoročních. Obdobím zimních měsíců se podle vyhlášky, která pojednává o zimních pneumatikách, myslí období mezi 1. listopadem a 30. dubnem.

Zimní pneumatika se vyznačuje minimální hloubkou dezénu 4 mm u osobních motorových vozidel a minimálně 6 mm u nákladních motorových vozidel. Pohyb na zimních pneumatikách je v období, kdy je na vozovce sníh a led, mnohem bezpečnější než pokud je automobil opatřen letními pneumatikami. Hloubka dezénu umožňuje větší záběr jednotlivých ploch pneumatik, a tím také mnohem jednodušší pohyb. Pokud bychom se například na sněhu pohybovali vozidlem s letními pneumatikami, došlo by k zanešení sněhu do dezénu pneumatik. Letní pneumatiky mají dezén pod 4 mm, a proto dochází k mnohem rychlejšímu vniknutí sněhu nebo ledu do dezénu pneumatiky, tím dojde k prokluzování pneumatiky na povrchu vozovky a nebude možný pohyb, případně bude pohyb vozidla mnohem složitější a nebezpečnější.

V České Republice je k dispozici mnoho značek zimních pneumatik. Mezi nejvýznamnější a nejžádanější výrobce zimních pneumatik lze zařadit Bridgestone, Barum, Continental, Goodyear, Michelin a mnohé další. Kvalitní zimní pneumatiky lze pořídit ve specializovaných prodejnách, dále potom na webových stránkách e-shopů a v nejrůznějších pneuservisech.

Zimní pneumatiky je možné na motorové vozidlo nasadit buď samostatně ve vlastní garáži nebo pokud si na to netroufáme je vhodné navštívit nejbližší pneuservis.

Zimní pneumatiky lze pro zimní období v každém případě doporučit, na Vašich cestách budete potom v zimě o poznání klidnější.

Veškeré kuchyně si můžete sestavit sami.
Design downloaded from free website templates.